Bebeklerde Burun Temizliği hakkında ipuçları

Bebeklerin yaşamın ilk aylarından itibaren hassas bir bakıma ihtiyaçları vardır. Burun temizliği de bebeklerin bu bakımlarından biridir. Yaşamın ilk aylarında bebekler, ağızdan solunum gerçekleştiremezler. Doğduklarından itibaren 6.aya kadar sadece burundan nefes alıp verirler. Zaman zaman üst solunum yolu dediğimiz burun bölgesinde tıkanıklar meydana gelebilmektedir. Bunun nedeni doğumsal veya enfeksiyon kaynaklı olabildiği gibi farklı birçok nedenden de kaynaklanabildiği görülmüştür.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur ?

Burun tıkanıklığı, henüz yeni doğan bebeklerde de görülebilen anne adaylarının çok sık karşılaşabildiği bir sorundur. Bu sorun birçok nedenden kaynaklanmakla birlikte her bebeğin kendine özgü nedenleri olabilmektedir.

Akla ilk gelen üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE) beraberinde burun tıkanıklığını getirebilmektedir. Basit bir nezle veya gribe bağlı olan bu durumda burun tıkanıklığı şikayetleri kısa bir süre içinde etkisini yitirebilmektedir.

Aynı zamanda bebeklerde burun tıkanıklığına neden olan diğer bir faktör de burundaki sinüs boşluklarının artmasıyla meydana gelen sinüzit adı verilen durumdur. Tedavisi uzun bir süreç olan sinüzitin ortadan kalkmasıyla birlikte burun tıkanıklığı şikayetleri de sona erebilmektedir.

Bebeğinizin bulunduğu ortamın havasız ve kötü kokuyor olması, alerjisi olan çeşitli etmenlere maruz kalması, parfüm, oda kokusu ve benzeri faktörler de bebeklerde burun tıkanıklığına neden olabilmektedir. Bununla birlikte bebeklerin cisimleri kavrama yeteneklerinin gelişmesinden itibaren burna yabancı cisim sokmalarıyla birlikte tıkanıklık durumu meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalındığında cisim gözle görülebilir bir kısımda ise ufak bir dokunuş yardımıyla alınabilir. Fakat cismin daha ileride olması veya elle daha ileriye gitmesine neden olabilecek her türlü faktörde mutlaka bir uzman kontrolüne ihtiyaç bulunmaktadır.

bebeklerde burun temizliği

Yenidoğan Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur ?

Yenidoğan bebekler anne karnındaki amniyon sıvısı ile birlikte burunlarında tıkanıklar meydana gelebilmektedir. Yaşamın ilk zamanlarında bu tıkanıklığa sebep olan amniyon sıvısını hapşırarak burundan attığı görülmüştür. Bu durum ilk birkaç gün veya 1 hafta içinde gerçekleşebilmektedir.

Bebeklerde Burun Temizliği Ne Zaman Olmalıdır ?

Bebeğiniz geceleri ağızdan nefes alıp verdiğinde, zaman zaman gün içinde burun tıkanıklıklarını gözlemlediğinizde ve huzursuzluk gibi yakınmalarına şahit olduğunuzda sizler için aşağıda sıraladığımız burun temizleme yöntemlerine başvurabilirsiniz. Gelin bu yöntemler nelermiş birlikte inceleyelim.

kanzbanner

Bebeklerde Burun Temizliği Yöntemleri Nelerdir ?

Anneler bebeklerinin burun temizliği konusunda hangi yöntemi seçeceği konusunda oldukça hassas davranmaktadır. Bizler de sizin bu hassasiyetinizi göz önünde bulundurarak bebeklerde burun temizleme yöntemlerini derledik.

Bebeklerde Burun Temizliği Yöntemleri Nelerdir?

*Burun temizliği yöntemleri arasında ilk olarak serum fizyolojik seçeneğini sizlere sunabiliriz. Serum Fizyolojikler bu tür durumlarda yoğunlukla tercih edilen bir seçenektir. Eczaneden rahatlıkla satın alabileceğiniz bu burun damlaları tıkalı olan burun kanallarını açarak bebeğinizin rahat bir nefes almasına yardımcı olacaktır.

*Çokça tercih edilen yöntemlerden biri de burun aspiratörleridir. Bebeklerde tercih edilen bu yöntem uygulanırken özenli ve dikkatli olunmalıdır. İki tür aspiratör bulunmaktadır. Bunlardan biri pompa ile çalışan diğeri ise nefes ile çalışan aspiratörlerdir.

*Genellikle tercih edilen tipleri nefes ile çalışan aspiratörler olmaktadır. Bu tür aspiratörlerde bir ucu bebeğin ağzında diğer bir ucu ise yetişkin bireyin ağzında olmak üzere iki tür uç vardır. Kişinin havayı çekmesi ile birlikte bebeğin burnunda tıkanıklığa sebep olan mukoza aspiratör ile birlikte gelmektedir. Bu uygulama yapılırken nefesinizin çok güçlü olmamasına ve böylece bebeğinizin burnunun içindeki tabakayı tahriş etmemeye özen göstermelisiniz.

* Dikkat edilebilecek dış etmenlerden biri de bebeğinizin bulunduğu odanın yeterince havalandırılması. Havasız bir ortamda olan bebeklerin burun tıkanıklığına daha elverişli olduğu ve bununla birlikte başka sağlık sorunlarına da yol açabileceği söylenmiştir. Bu nedenle sık sık odayı havalandırmayı ve eğer bebeğinizde burun tıkanıklığı söz konusu ise fazla kalabalıklardan kaçınmanızı tavsiye ederiz.

*Burun tıkanıklığı olan bebeklerde ılık duş almak burun kanallarındaki mukusun atılarak burun kanallarının açılmasına ve ferahlamasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda geceleri yatarken bebeğinizin kafasının vücudundan daha yüksekte olması tıkanıklığın giderilmesi açısından iyi bir yöntem olarak bilinmektedir.

bebeklerde burun temizliği nasıl yapılır

Bebeklerde Burun Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ?

Bebeğinizin burun temizliğini yaparken öncelikle onun hassas cildine zarar vermekten kaçınıcı davranışlarda bulunmanızı tavsiye ederiz. Yapacağınız uygulamalar ile birlikte bebeğinizin cildi bir miktar tahriş olabilir bu nedenle burun etrafına bebeğinizin cildine göre sürebileceğiniz nemlendiriciler ve yağlar bu tahribatı onarabilir.

Bebeklerde Burun Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalıdır ?

Eğer bebeğinizde herhangi bir sıkıntı görmüyor iseniz o halde rutin bir burun temizliği konusunda fazla ısrarcı olmayabilirsiniz. Eğer durum tam tersi ise bebeğinizin huzursuzlandığını ve emzikli size emmeyi bıraktığını aynı zamanda uykuya dalmakta sıkıntılar yaşadığı gibi birçok belirtiyi gözlemlediyseniz bu durumda burun temizliği yapmanızı öneririz.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Anne Sütü İyi Gelir mi ?

Anne sütü oldukça doğal ve mucizevi bir besin olmasıyla birlikte, bebeklerin bağışıklığının güçlenmesine ve gelişimine oldukça katkı sağlamaktadır. Bazı anneler ise bu mucizevi besini farklı uygulamalar için de kullanabilmektedir. Bu uygulamalardan biri olan tıkalı buruna damlatılan anne sütüdür. Fakat maalesef bu durumun bilimsel hiçbir kanıtı olmadığı düşünülmektedir. Bu tarz yöntemleri bebeğinize denemeden önce mutlaka bir hekime danışmanızı tavsiye ederiz.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı için Bitkisel Çözümler Nelerdir ?

Anneler bebekleri için her zaman en doğalını ve faydalasını istemektedir. Bununla birlikte burun tıkanıklığına en doğal ve bitkisel çözümü bulabilmek adına farklı birkaç yöntem deneyebilmektedirler.

Bu yöntemlerden birkaçı soğan koklatmak, tereyağı eritmek gibi farklı yöntemler olduğu söylenebilir. Fakat doktorunuza danışmadan almış olduğunuz bu kararlar bebeğiniz için doğru ve sağlıklı bir yöntem olmayabilmektedir. Bu nedenle sağlık ile ilgili her türlü şikâyetinizde mutlaka bir doktora danışmanızı tavsiye etmekteyiz.

Kanz banner4

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Bebeklerde burun tıkanıklığı birçok faktöre bağlı olarak çıkabilmektedir. Bunlardan birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

  • Bazı alerji durumlarına bağlı olarak bebeklerde burun kanallarında tıkanma tam tersi olarak fazla gelen bir akıntı ve kızarıklık gibi durumlar meydana gelebilmektedir.
  • Pasif içicilik bebeğinizin burun kanallarında tıkanmaya neden olabilmektedir. Aynı zamanda beraberinde birçok solunum hastalıklarını da getirdiği bilinmektedir. Bu nedenle bebeğinizin bulunduğu ortamda asla sigara içmemeye özen göstermelisiniz.
  • Bebeklerde yemek esnasında yiyecekler buruna kaçabilmektedir. Buna bağlı olarak da kaçan yiyecekler burun kanallarını tıkayarak solunum sıkıntısına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle bebeğinizin yemekten sonra biraz oyalanmasına ve hemen yatış pozisyonuna geçmemesine özen göstermelisiniz.
  • Bebeklerde zaman zaman kılcal damar incelmesine de bağlı olarak ya da diğer çeşitli faktörler nedeniyle burunda kanama meydana gelmektedir. Bu kanamalar sonucuna burun kanalları tıkanmakta ve bebeğinizin rahat nefes alamamasına neden olmaktadır.

Bebeğinizin uzun süreli geçmeyen inatçı burun tıkanıklığı durumları için mutlaka bir uzman hekime danışmanızı tavsiye etmekteyiz. Burun tıkanıklığı her ne kadar yüksek önem arz eden bir durum olarak gözükmese de bebeğinizin yaşam kalitesini düşürebilmekte ve huzursuzluğuna yol açabilmektedir.

Burun temizleme yöntemleri ve burun tıkanıklığını anlattığımız bu yazımızda yer alan tüm bilgiler bilgilendirici nitelikte olup, asla tedavi yerine geçmemektedir.


senanur

“Besinler ilacınız, ilacınız besinler olsun – Hipokrat”

Dyt. Sena Nur Uçan