7.Hafta Gebelik Belirtileri

Dünyaya bir bebek getirmenin mutluluğunu ve heyecanını taşıyan siz anne adaylarımız için 7.hafta gebelik belirtilerini inceledik ve tüm detaylarıyla yazdık.

Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğiniz bu hafta müthiş bir büyüme hızına girer. Her geçen gün gelişen bebeğiniz 7. hafta itibariyle 9 ile 13 mm arasındadır.

  • 7.hafta itibariyle bebeğinizin yüzü şekillenmeye başlamıştır! Yüz çevresinde göz kapakları burnu ve kulakları çukurumsu bir şeklinde belirginleşmiştir.
  • Ellerde ve ayaklarda ilerleyen haftalarda gelişecek olan parmakların taslağı oluşmaktadır.
  • Omuz tomurcukları büyümüştür, omuz-kol ve el bölümü olarak ayrılmıştır.
  • Sindirim ve solunum sistemi gelişmeye başlamıştır.
  • 5.haftada gelişmeye başlayan böbrekleri artık olgunlaşmış durumda bebeğiniz bu haftaya kadar 3 kez böbrek değiştirdi ve  artık kalıcı böbrekleri oluştu.
  • Bağırsakları gelişmeye başlıyor.
  • Bebeğiniz yakın bir zamanda idrar üretimine başlayacak.

7.Hafta Gebelik Belirtileri: Vajinal Akıntı

Gebelikte birçok hormonal yapı farklılık gösteriyor. Özellikle gebeliğin başlamasıyla beraber vücuttaki üretimleri artan östrojen ve progestron hormonları vajinal akıntıyı tetikleyecektir. Akıntı ince, beyaz, şeffaf, ve hafif kokulu olabilir. Bu durum gayet normaldir.

Ancak akıntınızın rengi koyu, kokusu ağır ise kızarıklık ve kaşıntı gibi durumlarda eşlik ediyorsa vajinal bir enfeksiyon olup olmadığını öğrenmek adına lütfen doktorunuza başvurun.

Evde kendi başınıza herhangi bir yöntem uygulamayın.  

lower back pain during pregnancy pregnant woman si DDZWW8R
7.hafta gebelik gelişimi

7.Hafta Gebelik Belirtileri: İştah Kaybı ve Mide Bulantısı   

Hamileliğin ilk haftalarında bazı anne adayları yaşadığı iştah kaybı ve mide bulantılarından dolayı üzüntü ve stres yaşayabiliyorlar. Bu tip problemler daha çok ilk trimester (ilk 3 ay) döneminde olabiliyor. İlerleyen zamanlarda bebeğin rahme yerleşmesiyle beraber bu durum azalıyor. 

Eğer hamileliğinizin başından itibaren iştah kaybı yada mide bulantısı nedeniyle kilo kaybı yaşıyorsanız lütfen doktoronuzu bu durumdan haberdar edin.