12.Hafta Gebelik Belirtileri

Dünyaya bir bebek getirmenin mutluluğunu ve heyecanını taşıyan siz anne adaylarımız için 12.hafta gebelik belirtilerini inceledik ve tüm detaylarıyla yazdık.

Bebeğinizin Büyüklüğü Ne kadar?

Bebeğiniz 12 hafta itibariyle 5 – 6 cm arasındadır.

12.Hafta Gebelik Belirtileri: Anne adaylarımız için sevindirici haber…

Hamileliğinizin en zor dönemi bitmek üzere. 12.hafta itibariyle bazı anne adaylarının yaşadığı mide bulantısı, iştahsızlık ve sancılar bu dönem itibariyle azalmaya başlayacaktır. Ancak şişkinlik hissiniz hemen geçmeyebilir hatta hamilelik boyunca sürebilir o yüzden bol sıvı tüketmek ve su içmek bu şişkinlik hissinizi azaltacaktır.  

  • Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmenize birkaç hafta kaldı.
  • Bebeğinizin organları hacimsel olarak gelişmeye devam etmekte.
  • Bu hafta itibariyle tuvalete çıkma ihtiyacınız biraz olsun azalacaktır.

Rahim kendini daha yukarı taşıyacak ve idrar kesenize yaptığı baskı azalacak, bu durumda da tuvalete çıkma ihtiyacınız önceki haftalara göre azalabilir.

12.hafta gebelik gelisimi
12.Aylık Gebelik Belirtileri
  • Önceden yumru halinde olan el ve ayak parmakları ayrıldı ve tırnakları büyümeye başlıyor. 

12.Hafta Gebelik Belirtileri: Bebeğiniz İdrar Üretimine Başladı

  • 12.haftaya kadar bebek midesi ve bağırsakları sayesinde amnion sıvısını emmektedir. 12.hafta itibariyle bebek idrar üretimine başlar ve idrarını amniyon sıvısına bırakır. Amniyon sıvısına karışan idrar bebek tarafından tekrar emilir. Bu döngü bebek doğana kadar devam eder.
  • Burada amnion sıvısının mükemmel bir koruyuculuğu vardır.

4.haftada da bahsettiğimiz gibi amnion sıvısı bebeği hem dışarıdan gelebilecek darbelerden, risklerden korur hem de içeride oluşabilecek çeşitli enfeksiyonlardan korur.