Gebelikte Aşerme

Gebelikte aşerme iştah artışı olarak da bilinen, hamilelikte çeşitli hormonların artışıyla meydana gelen ve beynin iştah mekanizmasını etkileyen bir durumdur.  Bazı yiyeceklere karşı duyulan özel istek sonucu annenin o besine ulaşma ve tüketme arzusu oldukça fazla olmaktadır. Aşerdiği yiyeceği tüketen anne adayı o anın hazzı ile tarifsiz bir mutluluğa ulaşmaktadır.

Anne adayının aşerdiği besinlerin üzerinde hormonların etkisi olduğu kadar anne ve bebeğin de ihtiyaçları söz konusudur. Annenin aşerdiği herhangi bir yiyecek aynı zamanda onun bu besine bir gereksinimi olduğunu da işaret eder.

Gebelikte aşerme kimi zaman besin dışı maddelere karşı da oluşabilmektedir. Bu duruma pika sendromu denilmektedir. Pika sendromu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz “Gebelikte Pika Sendromu” yazımızı okuyabilirsiniz.

Gebeliğinizin kaçıncı ayından itibaren aşermelerin başladığı, ne zaman sona erdiği ve aşerme hakkında daha birçok bilgiye yazımızın tamamını okuyarak ulaşabilirsiniz.

Gebelikte Aşerme Ne Zaman Başlar ?

Gebelikte aşerme genellikle gebeliğin birinci trimester dediğimiz ilk üç aylık döneminde meydana gelir. Bazı anne adaylarında hiç görülmeyen aşerme durumu ise gayet olası bir ihtimaldir. Bu durumun olup olmamasının direkt bebek veya anne sağlığıyla ilişkilendirilmesi doğru bulunmamaktadır.

Aşermenin yanı sıra tiksinme de anne adaylarında görülen olası hamilelik belirtilerindendir. Aşerme ve tiksinme durumlarından kaynaklı bazı besinlerin aşırı tüketimi ve bazı besinlerin daha az tüketilmesi beslenmede dengesizliklere ve yetersizliklere yol açmaktadır.

Gebelikte Aşerilen Yiyecekler Nelerdir?

Gebelik döneminde her anne adayı farklı farklı yiyeceklere karşı aşırı özel istek duymaktadır. Bazen çok farklı besinleri aşerme durumu olsa da bazı çok bilinen yiyecekler mevcuttur. İşte gebelikte aşerme döneminde en bilinen yiyecekler :

  • Çikolata,
  • Dondurma,
  • Limon,
  • Çeşitli meyveler,
  • Turşu,
  • Kahve,
  • Çeşitli baharatlı yiyecekler

ve daha fazlası hamilelikte özel istek uyandıran besinlerdir.

gebelikte aşerme ne zaman başlar

Gebelikte Aşerme ve Cinsiyet

Toplumumuzda aşerme hakkında çeşitli inanışlar mevcuttur. Ekşi besinler aşeren anne adayının kız çocuk dünyaya getireceği ve tatlı yiyeceklerin ise erkek bebek habercisi olduğu oldukça yaygın bir düşüncedir. Fakat yapılan çalışmalarda bu durumun bilimsel bir açıklaması bulunmamaktadır. Cinsiyet ve aşerilen besin türü arasındaki düşünce sadece batıl bir inanışa dayanmaktadır.

 Anne adaylarının aşerdiği besinler üzerinden cinsiyet tahmininde bulunması kimi zaman bir rastlantı sonucu tahminleri doğru çıksa da en doğru sonucu gebeliğinizin yaklaşık olarak dördüncü ayında (16.Hafta Gebelik Belirtileri) hekiminiz tarafından almanızı tavsiye ederiz.

Gebelikte Aşerme Ne Zaman Biter ?

Gebeliğin ilk aylarında başlayan aşerme ilk üç aydan sonra zamanla azalır. Bebeğinizin dünyaya gelmesiyle birlikte bu durum ortadan kalkmaktadır.  Fakat hamilelik süresince beslenmeniz dengeli değil ise beslenmenizde sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu dönemde beslenmenize önem vermeniz hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir.

Aşerme dönemlerinde beslenme düzeniniz hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz “Gebelik Döneminde Beslenme” yazımıza göz atabilirsiniz.