9.Hafta Gebelik Belirtileri

Dünyaya bir bebek getirmenin mutluluğunu ve heyecanını taşıyan siz anne adaylarımız için 9.hafta gebelik belirtilerini inceledik ve tüm detaylarıyla yazdık.

Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğinizin boyu 2.2 ile 2,5 cm arasındadır.  

  • Hamileliğinizin 9.haftası itibariyle bebeğinizin gözlerindeki göz bebekleri oluşmaya başlamıştır. Bu dönemde optik sinir olarak isimlendirilen gözlerden beyne giden sinir bağlantısı oluşur.
  • Bebeğinizin kolları ve bacakları uzamaktadır. Eller bileklerinden kıvrılmış ve kalp bölgesinin üzerinde durmaktadır. Ayaklar vücudun ortasına doğru yaklaşmaktadır ve gövdenin önüne gelecek kadar uzun olabilir.
  • Baş önceki haftalara göre daha diktir.
  • Dış kulak kepçeleri belirgindir ve iyice şekillenmiştir.
  • Bebeğiniz bu hafta itibariyle daha fazla hareket etmeye başlayacaktır. Kafasını çeviriyor, ağzını açıp kapatıyor, ellerini oynatıyordur.
  • Ultrasonda bu hareketlerini izleyebilirseniz çok heyecanlanacaksınıdır.
  • 9. Hafta itibariyle bebeğinizin hemen hemen tüm sistemleri, kasları ve organları tamamlanma evresindedir.

9.Hafta Gebelik Belirtileri: Bebeğinizin Kilosu  

Bebeğiniz içeride büyüyor ve rahminiz genişliyor. Şimdiye kadar belinizin kalınlaşmaya başladığını fark etmişsinizdir. Dengeli ve kontrollü bir kilo alımı gelişen bebeğinizin sağlığını izlemek için önemli bir yoldur.

9.Hafta Gebelik Belirtileri
9.Hafta Gebelik Belirtileri

9.Hafta Gebelik Belirtileri: Hamilelikte Saç Boyanır mı?

Hamileleğin ilk 3 ayında, yani ilk trimester dediğimiz 12. haftanın sonuna kadar olan dönemde bebeğinizin organları oluştuğu için kimyasal içerikli olan hiçbir ürün anne adayları tarafından kullanılmamalıdır.

Ancak saçlarınızı illa ki boyamanız gerekiyorsa ilk 3 aydan sonra bitkisel bir boyama işlemi yapabilirsiniz veya ombre sombre gibi hem beyazlarınızı kapatacak hemde direkt kafatasınıza temas etmeyecek işlemleri seçebilirsiniz. İşlem sırasında ise mutlaka camlar açık ve ortam havalandırılmış olsun, anne adayı kokuya çok fazla maruz kalmamalı.

Sevgili anne adayları her halinizle güzelsiniz ve bizim için çok değerlisiniz!