21.Hafta Gebelik Belirtileri

Dünyaya bir bebek getirmenin mutluluğunu ve heyecanını taşıyan siz anne adaylarımız için 21.Hafta Gebelik belirtilerini inceledik ve tüm detaylarıyla yazdık.

Bebeğinizin büyüklüğü ne kadar?

Bebeğinizin uzunluğu 19-21 cm civarındadır.

21.Hafta Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Bebeğinizin sindirim sistemi basit bir şekilde çalışmaktadır. Hamileliğin 11. haftasıyla birlikte ince bağırsakta kasılma ve gevşeme başlamaktadır. Böylece maddeleri içine doğru iter. İnce bağırsak kendi içinden bebeğin vücuduna şeker getirebilmektedir.

Hamileliğin 21. haftasında, fetal sindirim sisteminin gelişimi bebeğin amniyotik sıvıyı yutmasını sağlar.

Amniyotik sıvıyı yuttuktan sonra bebek bu sıvının içinde bulunan suyun büyük bir kısmını absorbe eder ve absorbe edilmemiş materyali kalın bağırsağa kadar geçirir.

21.hafta gebelik belirtileri
21.Hafta Gebelik Belirtileri

21.Hafta Gebelik Belirtileri – Bebeğinizin Cildi

Bebeğinizin cilt tabakası iki tabakanın gelişmesi ile başlar. Bu tabakalar yüzeyde bulunan epiderm (üst deri) ve daha derinde bulunan dermistir.

Hamileliğinizin bu aşamasına kadar epiderm yüzey tabakalarını, tırnak uçlarını, avuç içini ve ayak tabanlarının oluşturmaktan sorumludur.

Dermis ise epidermin altında bulunur. Dermis epiderme doğru ilerleyen kan damarlarını (kılcal damarları) veya sinirleri içerir. Derinde olan bu tabakalar, aynı zamanda çok miktarda yağ içerir.

Bebeğinizin kemikleri bu hafta itibariyle kırmızı kan hücre üretimine başladı.