5.Hafta Gebelik Belirtileri

Dünyaya bir bebek getirmenin mutluluğunu ve heyecanını taşıyan siz anne adaylarımız için 5 haftalık gebelik gelişimini inceledik ve tüm detaylarıyla yazdık.

Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğinizin boyu 5.hafta itibariyle  1,5 -2 mm boyutundadır.

Hem idrarda hem de kanda yapılan gebelik testleri bu hafta itibariyle pozitif çıkar. Hamile olduğunu bu hafta öğrenen anneler adaylarımızı şimdiden tebrik ederiz!

Ultrason ile bebeğinizi görmek için sabırsızlandığınızı biliyoruz ancak 5.haftada gebelik kesesi vajinal ultrason ile görüntülenebilir.

Bu dönemde embriyonun ektoderm, mezoterm, ve endoderm adlı 3 ana katmanı oluşur.

Ektoderm katmanında bebeğinizin omurilik sistemi, sinir sistemi, kulakları, gözleri, cildi, bağ dokuları, iç kulak yapısı ve tüyleri yer almaktadır.

Mezoterm tabakasında ise dolaşım sistemi, iç organları ve kalbi bulunur. İlerleyen aylarda mezoterm tabakasında kemikler, kaslar, böbrek ve üreme organları olacaktır.

Endoderm tabakası ise iç organlar, tiroit, pankreas, bağırsak ve akciğerlerin oluşacağı katmandır.

Yani bu tür organların gelişim yerleri beş haftalık bebek formunda yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamaktadır.   

5.hafta gebelik belirtileri

5.Hafta Gebelik Belirtilerinde Anne Adaylarında Stres varsa…

Anne adaylarının bu dönemlerde kendilerine yapacakları en iyi şey, stressiz olmalarıdır. Hormonların farklılaşması ve duygusal durumu etkilemesiyle beraber şu ana kadar yaşamadıkları birçok duygusal çalkantılar olabilir. Bu durumda rahatlamanıza yardımcı olacak şeyler yapın. Uyku düzeninize dikkat edin. Hamilelikte uykusuz kalmak stress yaratabilir. Nefes egzersizleri yapabilirsiniz, doğru nefes almak vücudunuzu rahatlatacaktır.

Stresli zamanları rahat atlatabilmek için size en iyi gelecek olan şeyi bulun ve aile üyelerinden de bunun için yardım isteyin, özellikle eşinizi sürece dahil edin.

Hamilelik süreci ile ilgili endişeler duyuyorsanız bunları doktorunuzla paylaşın ve doğru bilgiler edinin.

Yaşadığınız tüm bu sürecin normal olduğunu ve geçeceğini unutmayın.