40.Hafta Gebelik Belirtileri

Dünyaya bir bebek getirmenin mutluluğunu ve heyecanını taşıyan siz anne adaylarımız için 40.Hafta Gebelik belirtilerini inceledik ve tüm detaylarıyla yazdık.

Beklenen gün geldi!

Doğumun başladığını nasıl anlarım?

40.Hafta Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Doğumun başladığının 3 temel belirtisi vardır

  1. Normalde rahmin ağzını kapatan bir mukus tıkacı vardır. Bu mukus tıkacı tıpkı amniyon sıvısı gibi bebeği dışarıdan gelebilecek enfeksiyonlara karşı korur. Doğum başladığında rahim yumuşadığı için mukus tıkacı düşer. Halk arasında “nişan gelmesi” olarak adlandırılan vajinal akıntı meydana gelir.
  2. Doğum yaklaştıkça sancılar hem sıklığını hem şiddetini arttırır ve ani kramplar halinde annenin sırt bölgesinden karın bölgesine doğru yayılır.

(38.haftada gerçek doğum sancıları ile yalancı sancılar arasındaki farklardan bahsetmiştik.)

40.Hafta Gebelik Belirtileri-2
  • Amniyon kesesinin yırtılmasıyla başlayan doğum halk arasında “suyun gelmesi” olarak bilinir. Gelen su, aslında çocuğun, içinde bulunduğu amniyon sıvısıdır. Kesedeki yırtık büyükse amniyon sıvısı annenin bacaklarından aşağı doğru akmaya başlar ve bu normal bir vajinal akıntı değildir. Anne bunu fark edebilir. Ancak bazı durumlarda kesedeki yırtık küçük oluyor ve sıvı vajinal akıntı şeklinde azar azar gelebiliyor. Bu durumda anneden gelen sıvıyla beraber artan kasılmalar varsa doğumun başladığını düşünebilirsiniz.

Son haftalar da yaşanan bu durumlarda ilk önce doktorunuzu bilgilendirin.

Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanızı, huzurla büyütmenizi dileriz!