4.Hafta Gebelik Belirtileri

Dünyaya bir bebek getirmenin mutluluğunu ve heyecanını taşıyan siz anne adaylarımız için 4.hafta gebelik belirtilerini inceledik ve tüm detaylarıyla yazdık.

4.Hafta Gebelik Belirtilerinde Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğinizin boyu 4.hafta itibariyle 1-2 mm arasındadır.

4.haftadan 8.haftanın sonuna kadarki döneme embriyo evresi denir.

  • Mucizevi bir hızla kendi içinde bölünerek büyümeye ve çoğalmaya başlayan embriyo rahime yerleşmek için harekete geçmiştir. Bu döneme blastosist denir.  
  • Bu büyüyen ve çoğalan hücre topluluğu, döllenmeden sonraki 4-5 gün içerisinde rahme ulaşmayı başarır. Rahmin içerisine girdikten sonra ilk 48 saat serbest bir şekilde hareket eder. 48 saatin sonunda rahimin iç yüzeyine yerleşmeye başlar ancak bu yerleşme gerçekleşirken rahmin iç dokusunda hafif bir zedelenme meydana gelir ve anne adaylarında, küçük, kahverengi koyu lekelenmeler yada hafif pembemsi az miktarlı kanamalar görülür. Buna implantasyon kanaması denir. Halk arasında “üstüne görme” denilen olay budur. 

Ancak bu tip durumlarda her zaman ilk önce doktorunuza haber verin.

  • Gebeliğinizin 4.haftasından itibaren bebeğinizin kalbi oluşmaya başlamıştır ancak kalp atışlarını duymanız için biraz daha zamana ihtiyaç vardır.
4.hafta gebelik belirtileri

Bebeğinizi Koruyan Amniyon Sıvısının Faydaları

Embriyo yani bebeğiniz amnion sıvısı dolu bir kese tarafından çevrelenmiştir. Bu sıvıya amniotik sıvı denir.

  • Amniyon sıvısı bir basınç dengeleyici olarak embriyonun simetrik bir şekilde büyümesini ve gelişmesini destekler.
  • Amniyotik sıvı su, mineral ve tuzlardan oluşmuştur.
  • Bebeğin beyin gelişimine katkıda bulunur ve dışarıdan gelebilecek çeşitli darbelerden, çarpmalardan korunmasını sağlar.
  • Anne karnındaki bebeğin vücut ısısını düzenler.