Gebelikte Kansızlık nedir?

Gebelik döneminde anne adaylarının vücutlarındaki kan miktarı artar ve böylece buna bağlı olarak artan kapasitenin karşılanmamasıyla gebelikte kansızlık görülebilir. Birçok anne adayı gebelik dönemine yetersiz demir depolarıyla başlayabilmektedir. Bu nedenle gebelik süresince kansızlık sorunu yaşayan anne adaylarına fazlasıyla rastlanmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünyadaki gebe kadınların %50’sinden fazlası anemi (kansızlık) problemiyle karşı karşıyadır. Türkiye’de ise bu durumun görülme sıklığı  %40 olasılıktadır.

Gebelikte Kansızlık Belirtileri Nelerdir ?

Gebeliğin ikinci üç aylık dönemde (2.trimester ) kandaki plazma hacminin artmasına bağlı olarak hemoglobin düzeyi 10,5 g/dL altında kalan gebeler anemik olarak kabul edilmektedir. Kansızlığın yapılan tahliller dışında vücutta da çeşitli fiziksel belirtileri mevcuttur. Bu belirtileri sıralayacak olursak:

 • Halsizlik,
 • Nefes darlığı,
 • Yorgunluk,
 • Çarpıntı,
 • Depresyon,
 • Anksiyete,
 • Baygınlık,
 • Unutkanlık,
 • Ciltte solgunluk ve daha birçok belirtiyi örnek gösterebiliriz.
Gebelikte kansızlık Belirtileri nelerdir

Gebelikte Kansızlık Nedenleri Nelerdir ?

 • Gebelikte kansızlığın nedenleri arasında öncelikle olarak demir gereksinmesinin artması gelmektedir. Bunun nedeni olarak kan hacminin ve bebeğinizin (fetüsün) ihtiyaçlarının artması gösterilmektedir.
 • Diğer nedenlerden biri olarak yetersiz beslenmeye bağlı olarak ( protein ve C vitamini yetersizliği) depoların yetersiz olması gelmektedir.
 • Geçirilen sık enfeksiyonlar ve özellikle parazit hastalıkları demir depolarının boşalmasına ve böylece gereksiniminizin artmasına yol açmaktadır.
 • Sık doğum ve düşükler de gebelik döneminizde kansızlığın nedenleri arasında söylenebilmektedir.
 • Barsaklarda meydana gelen emilim bozuklukları besinlerle aldığınız demirin vücutta emilmesini ve dolaşıma katılmasını engellemektedir.
 • Gebelikte Pika Sendromu (toprak,kil, çamur vb şeylerin tüketilmesi) gebelikte kansızlık nedenleri arasında sayılabilmektedir.

Gebelikte Kansızlık Tedavisi Nasıl Olur ?

Gebelikte görülen kansızlık tedavisi mümkün olan bir sorundur. Gebelik sürecinizde düzenli olarak doktor takibinde olmanız size bu soruna erken müdahale etme şansı doğurabilir. Bu dönemde vücudunuz çeşitli birçok koruma yollarına girer. Maalesef bunlar anne adayının vücudundaki demir depolarının azalmasını ve eksikliğe maruz kalmasını bir süre sonra engelleyemez.

Gebelik döneminde artan gereksinimlerden biri olan demirin eksikliği ise 20.haftadan itibaren başlayabilmektedir. (20.Hafta Gebelik Belirtileri) Bu nedenle kan değerleriniz gebelikte normal seviyelerde olsa dahi bu haftalardan itibaren takviye yapılması son derece önemlidir.

Demir haplarınıza doktorunuzun tedavi planı çerçevesinde kullanmanız ve devam eden tedavinizi aksatmamanızı öneririz. Demir haplarının yan etkisi olan kabızlık durumunuz mevcut ise mutlaka hekiminize danışınız. Kabızlık sürecinizde bol lifli gıdalara beslenmenizde yer vermeniz ve günlük su ihtiyacınızı karşılamanız oldukça önemlidir. Kabızlık hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Gebelikte Kabızlık ve Belirtileri Nelerdir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Gebelikte Kansızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir ?

Demir eksikliği anemisine sahip anne adaylarının bu dönemde beslenmelerine oldukça dikkat etmesi ve doktoru tarafından planlanan tedavisine ek olarak tükettiği besinlerle desteklemesi gerekmektedir.

Demir emilimini artırmak için beslenmenizde birkaç ufak değişiklikler yapmanızda fayda var. Bu değişikliklerden biri de C vitamini tüketimi. Demir içeriği yüksek besinleri C vitamini ile birlikte tüketmek, demirin vücudunuzdaki emiliminin artmasına yardımcı olmaktadır. Böylece demirin vücudunuzdaki emilimi artmakta dolayısıyla demir ihtiyacınızın daha çabuk karşılanmasına yardımcı olmaktadır.

Gebelikte Kansızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir
Gebelikte Kansızlığa İyi Gelen Besinler

İşte Demir İçeriği Yüksek Olan Bazı Besinler :

 • Kırmızı et ve hindi eti,
 • Pekmez, Tahin Helvası,
 • Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller,
 • Taze meyve ve sebzeler,
 • Fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar,
 • Demir içeriği zenginleştirilmiş yiyecekler,
 • Ispanak, pazı, maydanoz vb yeşil yapraklı sebzeleri örnek olarak verebiliriz.

Gebelikte Görülen Kansızlığın Anneye Etkileri Nelerdir ?

Gebelik döneminde anne adayında kansızlık durumuna rastlanması hem anne hem de doğacak olan bebeğiniz için çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Kansızlıkla birlikte vücudunuzun bağışıklık sisteminde zayıflamalar meydana gelebilir ve bu durum gebelik sürecinizde yaşanabilecek hastalıklara karşı sorun teşkil edebilir.

Aneminin en büyük belirtilerinden biri olan halsizlik ise anne adaylarının günlük çalışma rutinlerinde aksamalar meydana getirebilmektedir. Buna bağlı olarak çalışma kapasitesinde azalma görülebilir.

Yapılan bazı çalışmalarda ise anemik gebelerin doğum sırasında düşük doğum ağırlığı riskiyle karşı karşıya olduğu da söylenmektedir.

Gebelikte Kansızlık Bebeğime Zarar Verir Mi ?

Aneminin anne adaylarına olduğu kadar bebek ve çocuklar üzerinde de etkisi görülmektedir. Bu dönemde çocukların motor gelişimi ve koordinasyonunda bozulma ve büyüme geriliği gözlenebilmektedir.

Kansızlık beraberinde çeşitli enfeksiyonlara karşı dirençte azalma ve dikkat eksikliği meydana getirdiği bilinmektedir. Bu rahatsızlığa sahip gebe adaylarının doğacak olan bebeklerinde dil ve okul gelişiminde bozukluklar oluşabileceği de bilinen diğer etkilerdendir.

Gebelik sürecinizde kansızlık şikayetleriniz mevcut ve halihazırda bir tedavi planı uyguluyor iseniz mutlaka aksatmamanızı öneririz.  Gebelik sürecinizin sizin ve bebeğiniz için sağlıklı ve keyifli geçmesini dileriz.